Coraz popularniejsza responsywność stron internetowych to nic innego, jak zdolność automatycznego dopasowania zawartości witryny do rozmiarów ekranu urządzenia, na którym jest wyświetlana.
Ma to zagwarantować czytelność serwisu, bez względu na wymiary wyświetlacza. Cecha ta szczególnie przydaje się podczas przeglądania stron przy pomocy stosunkowo małych smartfonów. Witryna pozbawiona RWD na takich urządzeniach po prostu przestaje być czytelna.
Responsive Web Design (RWD)
Samą responsywność uzyskuje się poprzez zastosowanie odpowiednich struktur języka CSS, jednak projektowanie responsywnych stron internetowych to nie tylko implementacja arkuszy stylów.
Należy również zadbać o właściwą strukturę całej strony, uwzględniając chociażby takie sytuacje, jak obrót wyświetlacza o 90 stopni. Ekran robi się bardziej dłuższy i węższy, niż krótszy i szerszy jak dotąd, a przecież wyświetlane treści nadal muszą być czytelne.
Wtedy właśnie pomocne okazują się funkcje oferowane przez CSS. Dzięki nim można zmieniać nie tylko wielkość tekstów czy grafik, lecz również położenie wszystkich elementów strony, jak nagłówki czy menu.
Klasyczna strona internetowa
Starsze witryny, pozbawione elementów RWD, czytelne są jedynie na ekranach komputerów stacjonarnych lub większych tabletach. Ich popularność w najbliższych latach będzie sukcesywnie spadać, ponieważ Google oficjalnie wspiera responsywność, poprzez wyświetlanie takich stron na wyższych pozycjach wyników wyszukiwania, niż witryn pozbawionych RWD.
Projektowanie responsywnych stron internetowych
Implementacja RWD w istniejących serwisach często bywa tak bardzo skomplikowana, że ekonomiczniej jest stworzyć od podstaw nowa wersję strony. Przy okazji odświeżyć można zawartość, rozszerzyć funkcjonalność czy wprowadzić inne modyfikacje przeznaczone szczególnie dla internatów mobilnych.
Podsumowanie
Responsywność stron internetowych wydaje się być cechą decydującą o funkcjonalności witryny w dzisiejszych mobilnych czasach. Chociaż koszty implementacji RWD w istniejących serwisach mogą być bardzo wysokie, szacuje się że projektowanie responsywnych stron internetowych stanie się wkrótce powszechną praktyką.
Klasyczne serwisy odejdą do lamusa, a ich miejsce zajmą witryny, których treści wyglądają maksymalnie czytelnie bez względu na wielkość ekranu urządzenia, wykorzystywanego do ich przeglądania.
Artykuł powstał we współpracy z agencją interaktywną Iguana Studio