Ząbkowanie to ciężki czas zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Dziecko jest rozdrażnione, męczy je ból i dyskomfort przez co często płacze. Rodzicom ciężko patrzy się na to, że ich pociecha się męczy, dlatego warto znać kilka sposobów na zmniejszenie dyskomfortu podczas ząbkowania.
Ząbkowanie na się zwykle około 6 miesiąca życia i może trwać do 36 mies. Jest to jednak kwesta indywidualna, a podana ramy czasowe są pewnym uogólnieniem. Nic więc dziwnego w tym, jeśli u Twojej pociechy pierwszy ząbek pojawi się w 6 miesiącu.
Objawy ząbkowania
Ząbkowania objawia się najczęściej u większości dzieci podobnie. Objawy mogą występować pojedynczo, ale niestety mogą także pojawiać się w tym samym czasie. Do najpopularniejszych sygnałów zwiastujących ząbkowanie u malucha zalicza się:
- rozdrażnienie
- ból i swędzenie dziąseł (dziecko wkłada do buzi rączki lub zabawki)
- biegunka
- podwyższona temperatura
- niespokojny sen
- obfite ślinienie
- czerwone dziąsła, czasem opuchnięte
Nietypowe objawy ząbkowania:
- podrażnienia/zaczerwienienia w okolicach pośladków
- łzawienie oczu
- wysypka na brzuchu/plecach
Jeśli objawy, które zaobserwujesz u dziecka będą Cię niepokoić lub gorączka czy biegunka będą utrzymywać się dłużej niż jeden, dzień najlepszym wyjściem będzie udanie się do lekarza – radzi specjalista z CS ATRIA – dentysta Katowice
Jak zmniejszyć dyskomfort dziecka związany z ząbkowaniem?
Rodzice ciężko znoszą patrzenie na dyskomfort i złe samopoczucie swoich pociech. Z tego względu warto, aby znali sposoby na zmniejszenie niedogodności malucha związanych z ząbkowaniem. Swojemu dziecku możesz pomóc w następujący sposób:
- Gryzak – Aby uniknąć sytuacji, w której dziecko zrani się zabawkami wkładanymi do buzi, podaj dziecku sylikonowy gryzak. Przed zakupem upewnij się, że jest to produkt atestowany, by uniknąć reakcji alergicznej. Gryzak przyniesie większą ulgę, gdy włożysz go na jakiś czas do lodówki przez podaniem dziecku.
- Żel łagodzący – W aptekach z pewnością będziemy mieli do wyboru przynajmniej kilka różnych żeli łagodzących na ząbkowanie. Skuteczność tego rodzaju specyfików bywa dyskusyjna, jednak warto spróbować.
- Masaż dziąseł – Podczas ząbkowania dziąsła swędzą i pobolewają. Wtedy pomocny może okazać się delikatny masaż dziąseł, który możesz wykonać palcami (pamiętaj, by wcześniej dokładnie umyć dłonie) lub specjalną gumową szczoteczką. Oczywiście nic na siłę – jeśli dziecko będzie się sprzeciwiać, nie warto je do tego zmuszać.
- Wyrozumiałość i cierpliwość – to najważniejsze, co możemy dziecku dać. Oczywistym jest, że ząbkowanie męczy także rodziców. Jednak to maluchy cierpią na tym najbardziej, dodatkowo same nie są sobie w stanie pomóc. Dlatego okaż dziecku w tym okresie szczególną cierpliwość, przytulaj je, poświęcaj mu dużo uwagi.