Dużo mówi się o zaletach sprężonych płyt stropowych. Faktycznie – cieszą się one dużą popularnością, są uważane za trwałe i przede wszystkim mają konstrukcję opartą na prefabrykatach. To jednak nie wszystkie korzyści związane z ich wyborem. Ich dalsza obróbka również wiąże się z szeregiem zalet.
Płyty sprężone stropowe a tynkowanie
Płyty stropowe sprężone charakteryzują się bardzo wyrównaną, wręcz wygładzoną powierzchnią. Dzięki temu, doskonale nadają się one do dalszych obróbek wykończeniowych. Ich powierzchnia jest na tyle wyrównana, iż nie trzeba jej dodatkowo tynkować lub też stosować na niej dodatkowych warstw gładzi. Korzyści wynikające z tego faktu są bezapelacyjne: całą inwestycję można zrealizować stosunkowo szybko, bez konieczności wygospodarowania czasu na dodatkowe roboty wykończeniowe.
Technologia sprężonych płyt stropowych a kanały technologiczne
Płyty stropowe sprężone nie wymagają dodatkowych robót instalacyjnych. Zresztą jakiekolwiek nawiercanie, bądź frezowanie ich, mogłoby być potraktowane przez producenta jako próba osłabienia ich odporności, co mogłoby skutkować zmniejszeniem ich nośności maksymalnej. Niemniej, montaż instalacji wewnętrznych (mediów) jest niezbędny również w konstrukcjach wykonanych z prefabrykowanych konstrukcji żelbetowych. Jak to możliwe? Więcej informacji znajdziesz na stronie konstrukcje żelbetowe.
Otwory, przejścia i inne technologie
Montaż poszczególnych otworów, których obecność wynika z faktu poprowadzenia np, instalacji elektrycznej, ma miejsce już na hali produkcyjnej. To właśnie tam, podczas przygotowywania kolejnych prefabrykatów, nanoszone są odpowiednie otwory, stanowiące przejście dla przewodów, rur wodociągowych itd. Dzięki temu rozwiązaniu, ryzyko osłabienia struktury konstrukcji żelbetowej jest w zasadzie niemożliwe.
Jak to zrobić?
Wykonanie powyższych otworów, jest – z uwzględnieniem dzisiejszej technologii – bardzo proste. Proces ten opiera się przede wszystkim na zaawansowanym modelowaniu trójwymiarowym, w którym poszczególne konstrukcje żelbetowe stanowią jeden, osobny, wirtualny model 3D. Dzięki temu, można o wiele łatwiej rozplanować rozmieszczenie każdego z nich a następnie wprowadzić odpowiednią instalację wewnętrzną.
Podsumowanie
Prefabrykowane konstrukcje żelbetowe są łatwe w montażu. Niemniej, jeśli inwestorowi zależy na tym, by znajdowały się w nich otwory konstrukcyjne/ lub montażowe, koniecznie należy powiadomić o tym wykonawcę prefabrykatów. Dzięki nowoczesnym technologiom, można to zrobić za pomocą wygodnego obrazowania trójwymiarowego i zaawansowanych aplikacji komputerowych.