Odkryj wszystkie właściwości zielonej herbaty. Dowiedz się, dlaczego warto ją pić regularnie i na jakie dolegliwości organizmu może pomóc ten cudowny napar.
Przeczytaj artykuł i dowiedz się:
- Jakie są właściwości zielonej herbaty?
- Jak prawidłowo przygotować napar z zielonej herbaty?
- Kto nie powinien pić zielonej herbaty w nadmiernej ilości?
Zielona herbata – właściwości
Właściwości zielonej herbaty, którą od wieków pije się w Chinach i Japonii, są znane i cenione także w Europie. Koneserzy tego naparu próbują różnorakich odmian. Dzięki różnym sposobom uprawy, zbierania i suszenia herbacianych listków można wyróżnić mnóstwo odmian, które dają charakterystyczny smak, kolor, a nawet inną intensywność. W zasuszonych liściach zielonej herbaty kryją się witaminy (np. B, C, E, K), aminokwasy i garbniki, a także mnóstwo składników mineralnych (m.in. potas, cynk, miedź, wapń), tein czy polifenoli. Zastanawiasz się, na co pomaga zielona herbata? Regularne picie takiego napoju może działać prozdrowotnie na organizm i jego funkcje. Zielona herbata działa korzystnie na komórki neuronowe, a taki napar może nawet zapobiec demencji starczej czy zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera. To jednak nie wszystko.
Po zieloną herbatę powinny chętnie sięgać osoby, które dbają o linię i chcą schudnąć. Zawarte w listkach katechiny i kofeina to substancje przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej, która nie odkłada się w nadmiarze w organizmie. Oprócz tego dzięki herbacie metabolizm przyspiesza, a układ moczowy pozbywa się nagromadzonych toksyn. Zawarte w zielonej herbacie przeciwutleniacze pomagają także w walce z wolnymi rodnikami. To sprawia, że skóra nie starzeje się tak szybko, organizm ma więcej wigoru i jest lepiej chroniony przed chorobami cywilizacyjnymi (np. cukrzycą i chorobami krążenia). Dodatkowo polifenole działają przeciwnowotworowo i bakteriobójczo, dlatego niektórzy sądzą, że picie zielonej herbaty może zapobiegać nawet rozprzestrzenianiu się w ciele groźnych komórek nowotworowych, a także wirusów, bakterii i grzybów.
Zielona herbata – jak ją prawidłowo zaparzyć?
Podstawową zasadą podczas parzenia zielonej herbaty jest odpowiednia temperatura wody, którą należy zalać susz. Nie powinna ona przekraczać 90°C, aby z herbaty wydobył się jej wyjątkowy smak. Jeśli zaparzysz herbatę przez 3 minuty, ta będzie bardzo orzeźwiająca, a napar zadziała na Ciebie pobudzająco. Warto zapamiętać, że im dłuższy czas parzenia liści, tym bardziej gorzkawy posmak herbacianego napoju. Dodatkowo im bardziej poskręcany susz, tym dłużej powinno się go zaparzać.
Warto przed podaniem herbaty zawsze przeczytać sposób jej przyrządzania, ponieważ różne gatunki mogą się od siebie różnić nie tylko aromatem, ale też sposobem przygotowania. Nie pozostaje Ci nic innego, jak tylko wybranie ulubionego rodzaju zielonej herbaty (w saszetkach, w liściach, z dodatkiem suszonych owoców lub w wersji tradycyjnej) i zamówienie jej na Allegro bez wychodzenia z domu. Już za kilka dni zielona mieszanka wyląduje w Twoim herbacianym zaparzaczu lub imbryczku.
Zielona herbata – kto nie powinien jej pić w nadmiarze?
Chociaż zielona herbata ma wiele prozdrowotnych właściwości, niektórzy nie powinni jednak przesadzać z jej ilością. Ze względu na sporą ilość kofeiny nie zaleca się, aby małe dzieci piły napar z listków zielonej herbaty. Również kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią powinny unikać tego napoju. Spora zawartość katechin w składzie może spowalniać wchłanianie kwasu foliowego i żelaza z pokarmów. W skrajnych przypadkach doprowadza to niekiedy nawet do anemii, dlatego należy ograniczać spożywanie zielonej herbaty do 2 filiżanek dziennie. Nie należy pić jej także na czczo, aby nie podrażnić żołądka zawartymi w niej taninami.