Korzystanie z sauny ma już w Polsce wielu zwolenników, a do tego wciąż staje się coraz bardziej popularne. Nic dziwnego – przesiadywanie w tym pomieszczeniu wypełnionym gorącym powietrzem nie tylko doskonale relaksuje, ale także posiada szereg prozdrowotnych właściwości.
Sauna w domu – dla kogo?
W pierwszej chwili mogłoby się wydawać, że własna sauna to luksus dostępny jedynie dla najbogatszych, a dodatkowo, że do jej zbudowania potrzeba bardzo dużo wolnej przestrzeni. Nic bardziej mylnego – koszt tego typu inwestycji nie musi przekraczać 10 tysięcy złotych, a mała sauna nie zajmie więcej niż kilka metrów kwadratowych.
Aby jednak cieszyć się prawdziwym relaksem, a także w pełni korzystać ze wszystkich jej możliwości, niezbędny jest prawidłowy i dokładny montaż sauny. Nie należy także zapominać o tym, że temperatura w saunie osiąga naprawdę wysokie wartości, w związku z czym niezwykle istotna pozostaje kwestia wentylacji. Inaczej nietrudno o zawilgocenie.
Budowa sauny – jak się do tego zabrać?
Najlepiej montaż sauny zaplanować już podczas budowy domu – wtedy bez problemu możemy umieścić ją niemalże w dowolnie wybranym miejscu. Jednak na późniejszym etapie nadal jest to możliwe, choć wymaga wygospodarowania przestrzeni spełniającej kilka warunków.
Montaż sauny nie trwa długo – z powodzeniem można już w ciągu jednego dnia stać się jej posiadaczem. Oprócz odpowiedniej wentylacji, przy wyborze miejsca trzeba pamiętać również o tym, że do montażu sauny konieczny jest odpływ oraz przyłączenie wody. Jeżeli więc saunę chcemy zamontować w domu później niż na etapie jego budowy, musimy przy wyborze odpowiedniego miejsca pamiętać o wspomnianych ograniczeniach.
Zrób to sam!
Jednym z najlepszych usytuowań sauny z pewnością będzie łazienka, bo jej wnętrze jest bardziej odporne na wilgoć. Za tym rozwiązaniem przemawia również bliskość prysznica albo wanny, w której możemy później się ochłodzić, co jest niezbędne, aby cały proces pozytywnie wpłynął na nasze zdrowie i odporność organizmu.
Montażem sauny może zająć się specjalista, jednak jeżeli chcemy zrobić to sami, nie powinien on sprawić specjalnych trudności – wystarczy krok po kroku zastosować się do odpowiedniej instrukcji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Megiw