Pojawienie się zębów mlecznych u dziecka to duże wydarzenie zarówno dla rodziców, jak i ich pociechy. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć kiedy powinny pojawić się pierwsze zęby, jak o nie dbać oraz na co uważać. Zapraszamy do lektury artykułu!
Zęby mleczne – kalendarz ząbkowania
Proces ząbkowania jest kwestią bardzo indywidualną dla każdego dziecka. Dzieci rozwijają się w różnym tempie i nie należy panikować, gdy u rówieśnika pociechy pojawi się pierwszy ząbek, a u naszego dziecka jeszcze nie. Przyjmuje się, że pierwszy ząbek powinien pojawić się do 12 miesiąca życia. Jeśli tak się nie stanie, wtedy warto głosić się do lekarza specjalisty.
- 4-10 miesiąc życia – dolne jedynki
- 6-12 m.ż. – górne jedynki
- 8-13 m.ż. – dolne i górne dwójki
- 12-18 m.ż. – dolne i górne pierwsze trzonowce
- 15-24 m.ż. – dolne i górne kły
- 21-36 m.ż. – dolne i górne drugie trzonowce
Objawy ząbkowania
- nadmierne ślinienie
- wkładanie do buzi zabawek itp., by załagodzić swędzenie dziąseł
- biegunka
- rozdrażnienie
- podwyższona temperatura
To, jak dzieci przechodzą okres ząbkowania również jest kwestią indywidualną dla każdego z nich. U jednych rodzice będą obserwować większość wyżej wymienionych objawów, u innych zaś ząbkowanie przebiegnie niemal bezobjawowo. Warto stale obserwować stan swojej pociechy i w razie niepokojących objawów zwrócić się o radę do lekarza – mówi lekarz z CS ATRIA stomatolog Katowice.
O zęby mleczne należy dbać
Często spotykamy się z bardzo błędnym rozumowaniem, że o zęby mleczne nie trzeba specjalnie dbać, ani ich leczyć, bo przecież i tak wypadną. Jest to poważny błąd wielu rodziców. Brak odpowiedniej troski o zęby mleczne, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia dzieci, a także ich zębów stałych. Dzieci są bardzo narażone na próchnicę, wszystko za sprawą słodyczy, słodkich napoi i nieregularnej higieny jamy ustnej. Próchnica jest chorobą zaraźliwą, oznacza to nie tylko tyle, że można się nią zarazić od innych. Można także zarazić nią zdrowe zęby! Gdy jeden ząb zostanie zaatakowany przez próchnicę i nie wyleczony, może ona bardzo szybko rozprzestrzenić się na pozostałe zęby. Jest to szczególnie groźne, gdy dziecko ma część zębów mlecznych, a część stałych.
Warto pamiętać także o wizytach kontrolnych u dentysty. Pierwsza wizyta powinna odbyć się po pojawieniu wszystkich ząbków. Każda kolejna nie dłużej niż po pół roku. Na systematycznych kontrolach dentysta będzie mógł sprawdzać czy zgryz rozwija się prawidłowo oraz czy zęby nie wymagają leczenia.