W ostatnim czasie budownictwo mieszkalne przeszło ogromne przeobrażenia. Obecnie, poza komfortem w użytkowaniu, bardzo ważna jest także oszczędność w eksploatacji, która to nierozerwalnie wiąże się z dbaniem o środowisko naturalne. Zarówno domy parterowe jak i te z poddaszem, mogą przy pomocy najnowszych rozwiązań nie tylko zachwycać wyglądem, ale także dbać o domowy budżet.
Tanie i energooszczędne domy dla każdego
Tani dom to nie tylko materiały budowlane w przystępnych cenach, ale przede wszystkim ekonomiczne użytkowanie, na które składa się w dużej mierze ocieplenie budynku oraz ogrzewanie pomieszczeń. Dzisiejsze tanie domy energooszczędne budowane są z materiałów zapewniających optymalną izolację oraz wentylację pomieszczeń. Użyte przy tym prefabrykaty są atrakcyjne cenowo i szybkie w montażu. Dzięki odpowiedniemu ociepleniu domu, budynek nie będzie tracił ciepła, przez co zimą nie będziemy musieli zużywać zbyt dużo energii do jego ogrzania. Energooszczędności dodaje budynkowi także rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki niej zużyte powietrze zostaje przefiltrowane i wraca do nas świeże. Przez co nie musimy otwierać okien i tracić ciepła. Jest to także przydatne podczas letnich upałów, kiedy nie chcemy wpuszczać do domu nagrzanego powietrza.
Dom z odnawialnymi źródłami energii
Coraz większą popularnością cieszą się ostatnio domy pasywne, które cechuje przede wszystkim niewielkie zużycie energii potrzebnej do ich ogrzania. W związku z koniecznością zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery, do zapewnienia ciepłej wody użytkowej wykorzystuje się głównie kolektory słoneczne montowane na dachach domów. Oprócz nich zyskujące coraz większą popularność gruntowe pompy ciepła, energia wiatrowa oraz powstająca z produktów ulegających biodegradacji biomasa sprawią, że tanie domy energooszczędne będą również przyjazne środowisku. Inwestycja związana z zainstalowaniem jednego z tych źródeł zwróci się po kilku latach i będzie stanowić niewątpliwą oszczędność na rachunkach. Wydawać by się mogło, że tradycyjne ogrzewanie węglowe jest najtańszym rozwiązaniem. Jednak zagłębiając się w tematykę odnawialnych źródeł energii oraz najnowocześniejszych systemów wentylacji, bez trudu zauważamy, że nasz nowy dom może być niedrogi w użytkowaniu.
Artykuł powstał we współpracy z firmą HOGER Sp z o.o.