Wiele firm boi się audytu finansowego, ponieważ większości osób kojarzy się ona z nieprawidłowościami. Jednak odgrywa on bardzo ważną rolę w kontroli instytucji. Rewizja finansowa to jedynie proste badanie, które ma na celu potwierdzić rzetelność sprawozdania złożonego przez firmę.
Czym jest audyt finansowy?
Rewizja finansowa, czyli inaczej mówiąc audyt finansowy to „kompleksowe badanie sprawozdania finansowego przez biegłego rewidenta, które powinno dostarczyć podstaw do stwierdzenia, że przedstawia ono rzetelnie i jasno sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy jednostki.” Rewizja musi stwierdzić, czy sprawozdanie jest zgodne z wymogami rachunkowości. zgodne z przepisami prawa, było sporządzone na podstawie ksiąg rachunkowych oraz przedstawia rzetelne informacje. Samo słowo „audyt” wywodzi się z języka łacińskiego „auditor” i oznacza w tłumaczeniu na język polski „słuchający”. Czyli audytorzy „słuchają”, czy firma jest dobrze prowadzona. Rewizja finansowa jest uważana za najważniejszy element audytu, ponieważ to finanse firmy mówią, w jakim stanie znajduje się dana instytucja czy przedsiębiorstwo.
Co się składa na audyt finansowy?
Jeżeli chodzi o czynności, które są przeprowadzane w ramach audytu to są to głównie testy. Są to testy przeglądowe, zgodności, testy rzeczywiste. Audyt obejmuje wiele obiektów: banki, zakłady reasekuracji, zakłady ubezpieczeń, spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, spółki akcyjne, ale także prywatne przedsiębiorstwa – uczelnie, stowarzyszenia, organizacje. Audyt przede wszystkim kontroluje środki pieniężne, a także roszczenia, fundusze specjalne, windykacje należności. Sprawozdanie zazwyczaj przebiega etapami. „Samo badanie sprawozdania finansowego również przebiega etapami; ważną rolę odgrywa sprawdzenie systemu ewidencji, zbadanie sposobu, w jaki przedsiębiorstwo rejestruje dokonywane operacje gospodarcze, a także poprawność prowadzenia ksiąg rachunkowych czy procedur związanych z podatkiem od towarów i usług. To zresztą tylko część prac niezbędnych do właściwej oceny prawidłowości przygotowanego przez firmę sprawozdania.” Przeprowadzenie sprawnej rewizji może nawet uratować upadające przedsiębiorstwo lub uchronić je przed jeszcze większymi stratami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z GLC