Budownictwo jest branżą, która bardzo szybko wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne. Z jednej strony jest to podyktowane koniecznością budowania obiektów energooszczędnych ze względu na zmiany środowiskowe. Z drugiej strony niebagatelną rolę odgrywają czynniki ekonomiczne. Krótszy czas realizacji inwestycji oznacza mniejsze jej koszty.
Prefabrykaty z betonu sprężonego
Budowa w stanie surowym to przede wszystkim elementy żelbetowe wzmacniane stalą zbrojeniową. Wymagają przygotowania odpowiednich szalunków, ułożenia prętów oraz zalania ich betonem. Potem trzeba odczekać aż osiągnie odpowiednią wytrzymałość. Przerwy technologiczne są niezbędne i choć można wykorzystać je na wykonanie innych prac, to jednak znacząco wydłużają prace budowlane. Czasami także warunki atmosferyczne nie pozwalają na wykonywanie prac budowlanych.
Wszystkie te utrudnienia znoszą gotowe prefabrykaty budowlane. Wytwarzane są one poza terenem budowy w wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. Na plac budowy dostarczane są gotowe elementy do montażu. Pracownicy muszą je tylko odpowiednio zamontować i uzupełnić połączenia odpowiednią zaprawą. Po zamontowaniu mogą bezpośrednio przystąpić do wykonywania kolejnych prac.
Dźwigary betonowe sprężone
Często nazywane są także dźwigarami ze strunobetonu. Nazwa ta w dużym skrócie odzwierciedla istotę tego typu dźwigarów, które są połączeniem strun stalowych i betonu odpowiedniej klasy. W zakładzie produkującym prefabrykaty w odpowiednich formach układane są liny (struny) ze stali wysokiej jakości, które następnie są rozciągane. Kolejnym etapem jest zalanie ich betonem. Po osiągnięciu odpowiedniej wytrzymałości liny stalowe zostają rozprężone. Taka technologia powoduje, że dźwigary osiągają bardzo wysokie parametry wytrzymałości.
Dźwigary betonowe sprężone dzięki swoim właściwościom mogą być wytwarzane w różnych rozmiarach, a przede wszystkim o bardzo dużej długości, przekraczającej nawet 36 m. Takie dźwigary doskonale sprawdzają się przy realizacji inwestycji wielkopowierzchniowych.
Zalety dźwigarów betonowych sprężonych
Dźwigary ze strunobetonu nie tylko skracają czas realizacji inwestycji, ale także poprawiają jej parametry wytrzymałościowe. Nie bez znaczenia jest także fakt, że są tańsze niż elementy produkowane z tradycyjnego żelbetu.
Wszystkie te zalety sprawiają, że dźwigary betonowe sprężone coraz częściej stosowane są w budownictwie jednorodzinnym. Ze względu na stabilność konstrukcji wykorzystywane są przede wszystkim na obszarach nizinnych, które szczególnie narażone są na działanie lokalnych trąb powietrznych.
Więcej informacji znajdziesz na stronie dźwigary betonowe sprężone http://www.fabudwkb.com.pl/.