Zmierzenie się z podjęciem decyzji o rozwodzie dla większości osób jest trudnym przeżyciem. Często okazją do powtórnego przeanalizowania wszystkich „za i przeciw” dla małżonków stojących przed wizją całkowitego rozstania jest separacja. Czym w istocie jest ten stan?
Czym jest separacja?
Separacja jest instytucją prawną, która w Polsce funkcjonuje od 1999 roku. Tak zwane „rozdzielenie małżonków od stołu i łoża” jest pewnego rodzaju stanem przejściowym między wspólnym życiem a rozwodem. Małżonkowie, którzy decydują się na separację, dają sobie zazwyczaj czas na przemyślenie swojej sytuacji i zweryfikowanie wspólnych planów na przyszłość. Separacja może być więc pierwszym krokiem w kierunku formalnego rozwiązania małżeństwa, ale jej finałem może być również pojednanie się partnerów.
Uzyskanie separacji jest znacznie mniej skomplikowane, niż otrzymanie rozwodu. Aby sąd przychylił się do wniosku złożonego przez obu lub jednego małżonka, w związku musi dojść do całkowitego (ale niekoniecznie trwałego) rozpadu pożycia. Jeśli separacja godzi w dobro małoletnich dzieci lub narusza normy współżycia społecznego, wniosek może zostać odrzucony.
Wsparcie profesjonalnego prawnika
Podjęcie decyzji o separacji dla większości osób jest niezwykle trudne. Radykalny krok pociąga za sobą konieczność przeorganizowania codziennego życia, ustalenia podziału obowiązków rodzicielskich oraz dopełnienia formalności. Samodzielne sprostanie sytuacji nie jest łatwe. Nieocenioną pomocą z przeprowadzeniu separacji będzie współpraca z prawnikiem wykwalifikowanym w prawie rodzinnym. Na stronie adwokat-katowice.info.pl znajdziesz wiele praktycznych porad dotyczących rozwodów i separacji.