Pożyczka krótkoterminowa inaczej nazywana „chwilówką”, jak sama nazwa wskazuje to pożyczka udzielana na krótki okres czasu. Zazwyczaj czas na spłatę w tego typu pożyczkach to od miesiąca do maksymalnie trzech. Dedykowana jest dla osób, które znalazły się w nagłej potrzebie uzyskania dodatkowego, niewielkiego wsparcia finansowego. Pożyczki te nie są również wysokie, zazwyczaj maksymalnie do 10 tysięcy złotych.
Jak można skorzystać z pożyczki krótkoterminowej?
Najszybciej i najłatwiej – przez internet. Wystarczy w przeglądarce internetowej wpisać frazę „pożyczka”, aby za moment zobaczyć wyniki wyszukiwań różnych firm istniejących obecnie na rynku. Można wybrać taką która spełnia nasze oczekiwania, czyli np: jest udzielona tego samego dnia, na kwotę, której potrzebujemy, oraz na czas, który z jednej strony nie sprawi problemów ze zwrotem pieniędzy, a z drugiej nie będzie zbyt rozległy w czasie. Wówczas wzięcie pożyczki on-line rozpoczyna się od wypełnienia krótkiego, nieskomplikowanego internetowego formularza. Należy wskazywać tam dane, o które zapytuje ankieta czyli np: Nr PESEL, płeć, wiek, zatrudnienie, nr konta, wysokość dochodów w stosunku do miesiąca. Bardzo często pojawia się wymóg wpisania aktualnego telefonu komórkowego. To szczególnie ważne, aby transakcja mogła dojść do skutku tego samego dnia. Często firmy w dalszym przebiegu ankiety proszą o wysłanie wiadomości SMS o symbolicznej wartości jednego grosza, aby w ten sposób potwierdzić tożsamość wypełniającego ankietę przed przelaniem środków. Jeden grosz jest zwracany do nadawcy przy otrzymaniu pożyczki.
Kiedy potencjalny Klient zostanie zweryfikowany przez system internetowy, w ciągu kilku minut może otrzymać kwotę pożyczki na wskazany przez siebie numer konta.
Jakie są wymogi skorzystania z takiej pożyczki?
Zazwyczaj wszystkie firmy mają bardzo podobne warunki, które trzeba spełniać:
- Należy być obywatelem Polski,
- Należy mieć ukończone 18 lat, oraz być przed 75 rokiem życia,
- Należy mieć stały dochód,
- Posiadać aktualny dowód tożsamości,
- Posiadać konto w banku,
- Posiadać telefon komórkowy.
Firmy pożyczkowe nie weryfikują wiarygodności finansowej
Większość chwilówek nie weryfikuje czy osoba starająca się o pożyczkę ma inne pożyczki, zadłużenia. Nie sprawdza również w żadnym rejestrze historii kredytowej (Np. W Biurze Informacji Kredytowej) Zwłaszcza te krótkoterminowe. Nie wymagają również żadnych dokumentów potwierdzających zatrudnienie. Więcej informacji dostępnych jest tutaj https://www.centrumpozyczek360.pl/porady/109/pozyczka-na-dowod-bez-zaswiadczen-o-zarobkach – artykuł o pożyczce bez zaświadczeń o zarobkach.
Przy każdej, jednorazowej chęci wzięcia pożyczki należy pamiętać, że akceptując regulamin – podpisuje się w ten sposób pod nim. Innymi słowy: Klient wyraża zgodę naliczanych odsetek, oraz jest świadom konieczności ich spłaty. Poleca się każdorazowo dokładnie zapoznać się z każdą treścią, którą należy zatwierdzić, jako, że się z nim zapoznało. To niezwykle ważne, a większość ludzi ten fakt pomija, kierując się jak najszybszą potrzebą korzystania z dostępnych środków na koncie. Brak dokładnego zapoznania się z regulaminem działania firmy, strukturą przebiegu spłaty, brakiem świadomości zwrotu pieniędzy w określonej wysokości i równie określonym terminie może wzbudzić wiele negatywnych emocji i spięć.
Co w sytuacji, jeśli okres spłaty okaże się zbyt krótki?
Firmy pożyczkowe, nawet te o krótkim terminie pożyczkowym, które w swojej strategii zakładają, że im krótszy czas na zwrot pieniędzy, tym większa pewność, iż Klient zwróci całość w odpowiednim terminie muszą liczyć się z tym, że nie każdy to zrobi. Dlatego zazwyczaj opracowane są możliwości przedłużenia spłaty pożyczki o dzień, lub tydzień (pożyczki z dłuższym terminem nienaznaczanie wydłużają termin). Taki Klient może wykupić sobie pakiet, wpłacając na wskazany numer rachunku, który automatycznie wydłuża o żądany okres spłatę. Każda firma posiada swój zespół BOK, (Biuro Obsługi Klienta) który rzetelnie tłumaczy poprzez infolinie jak móc z tego skorzystać.
Jeśli zaś Klient nie płaci – staje się dłużnikiem. Wówczas może pojawić się pisemne wezwanie do zapłaty, oraz telefony windykacyjne.