Redukcja wagi nie zawsze skutkuje wyeliminowaniem i pozbyciem się tkanki tłuszczowej z miejsc, które dla konkretnej osoby są najbardziej odporne na odchudzanie. Uporczywe depozyty tłuszczu nie ulegają redukcji mimo systematycznych ćwiczeń i prawidłowego odżywiania. W takiej sytuacji modelowanie sylwetki w określony sposób nie jest możliwe w tak dużym zakresie, jak się tego oczekuje. Sposobem na złogi tkanki trudnej do spalenia jest lipoliza iniekcyjna. Na czym polega ten zabieg? Dlaczego można uznać go za skuteczny?
Lipoliza iniekcyjna — przebieg zabiegu
Zabieg medycyny estetycznej, jakim jest lipoliza iniekcyjna, umożliwia modelowanie sylwetki w sposób satysfakcjonujący pacjenta. To metoda, która polega na iniekcji specjalnego preparatu rozpuszczającego tkankę tłuszczową miejscowo.
W przypadku tradycyjnego odchudzania tkanka tłuszczowa spalana jest równomiernie w całym ciele lub w pierwszej kolejności w miejscach, które genetycznie są najbardziej podatne na jej przybieranie i utratę. Jeśli ma się skłonności do tego, by przybierać na wadze w udach lub na brzuchu, również i tam tkanka tłuszczowa ulegnie najszybszej redukcji. Również z pomocą ćwiczeń nie można wpłynąć na to, z jakiej partii ciała tłuszcz ulegnie redukcji najszybciej.
W ludzkim ciele znajdują się również obszary najbardziej odporne na odchudzanie. Zazwyczaj są to wewnętrzna strona ud, czy kolana. Dzięki tej metodzie można jednak pozbyć się nadmiaru tłuszczu z niemal każdej okolicy, w tym również podbródka, czy brzucha.
Substancja aktywna znajdująca się we wstrzykiwanym miejscowo preparacie powoduje rozpuszczenie komórek tłuszczu, które następnie w wyniku przemian metabolicznych zostają wydalone z organizmu. W ten sposób są one niszczone i usuwane z obszaru, który jest odporny na klasyczne metody odchudzania.
Czy można powiedzieć, że lipoliza iniekcyjna jest efektywna?
Zgodnie z badaniami, które prowadzili włoscy naukowcy, w przypadku lipolizy iniekcyjnej najefektywniejszą substancją aktywną stosowaną w tej procedurze jest deoksycholan sodu. Wyniki testów umożliwiły stwierdzenie, iż właśnie ta substancja całkowicie niszczy komórki tłuszczowe po kontakcie z nią. Cechuje ją również duża wydajność, co oznacza, że iniekcja nie musi wiązać się z koniecznością aplikacji dużej dawki. Jak twierdzi lek. Mirosław Rodak z Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu, lipoliza iniekcyjna to bezpieczny i skuteczny zabieg rozbijania tkanki tłuszczowej.
Czy zabieg należy powtarzać? Od czego zależy jego skuteczność?
Największy wpływ na skuteczność przeprowadzonej procedury ma tryb życia, jaki prowadzi pacjent. Należy pamiętać, iż nieprawidłowa dieta, spożywanie zbyt dużej ilość kalorii dziennie, brak aktywności fizycznej może sprawiać, że nadwyżka kaloryczna znów zacznie odkładać się w newralgicznych miejscach ciała.
Liczba zabiegów jest w dużej mierze uzależniona od ilości tkanki tłuszczowej poddawanej redukcji, a także wielkości obszaru, na którym się ona znajduje. Jeśli zatem problem jest bardziej złożony, może okazać się, że trzeba powtórzyć całą procedurę. Szczegóły ustala się indywidualnie na konsultacji z lekarzem w Akademii Zdrowia i Urody Natura Med w Nowym Sączu.
Efekty zabiegu pojawiają się stopniowo. Są uzależnione od tego, czy w czasie rekonwalescencji pacjent wspiera działanie preparatu dietą i aktywnością fizyczną. To również ważne, by pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów. Tkanka tłuszczowa ulega powolnej redukcji wraz z postępem przemian metabolicznych i rozpuszczaniem komórek tłuszczu. Pierwsze efekty są widoczne zatem po około trzech lub czterech tygodniach od wykonania zabiegu.
Kto może przystąpić do zabiegu?
Zabieg ten przeprowadzany jest u osób względnie szczupłych, które nie borykają się z dużą otyłością. W ich przypadków stosuje się inne procedury. Lipolizę iniekcyjną wykonuje się również u pacjentów, którzy nie chorują na niewydolność nerek, wątroby, tarczycy i nie mają problemów z układem krążenia. To procedura, którą przeprowadza się u kobiet dopiero po przebytej ciąży i okresie karmienia piersią.