Zarówno technologia, jak i metody wykonywania przeszczepu włosów uległy diametralnym zmianom na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie omawiana procedura przeprowadzana jest z pomocą specjalistycznych mikronarzędzi. Nie korzysta się zatem ze skalpela, który powodował powstawanie dużych i długo gojących się ran. Te z kolei wiązały się z bliznami, które mogły być widoczne na skórze. Taki zabieg również wymaga rekonwalescencji, jednak przebiega ona szybciej i sprawniej. Na temat przeszczepu powstaje wiele pytań, w tym również o kwestię farbowania włosów. Co należy wiedzieć o transplantacji mieszków włosowych metodą ekstrakcji? Jak wygląda rekonwalescencja? Czy po zagojeniu się wszystkich ran można stylizować i farbować włosy?
Przeszczep włosów metodą ekstrakcji
Zabieg medycyny estetycznej, jakim jest przeszczep włosów obecnie wykonywaną metodą, polega na wyjmowaniu z obszaru dawczego pojedynczych graftów. Służy do tego niewielkie narzędzie, które nie prowadzi do uszkodzenia struktury cebulki. Następnie wspomniane grafty są przechowywane w środowisku wilgotnym i o optymalnej temperaturze, aby wydłużyć ich żywotność. Kolejno lekarz aplikuje znieczulenie w obszarze biorczym i wykonuje niewielkie nacięcia, które umożliwiają wprowadzenie graftu w skórę głowy. Nacięcia są mało widoczne. Początkowo mogą pojawić się na nich drobne strupki, które szybko się goją i odpadają po kilku dniach. Dlatego też jakiekolwiek blizny są mało widoczne, a gdy włosy zaczną odrastać, fryzura wygląda naturalnie.
Taki zabieg przebiega w oparciu o wcześniejszą konsultację z lekarzem i ustalony plan działania. W zależności od tego, jaka ilość graftów musi zostać pobrana, cała procedura może trwać nawet do dziewięciu godzin.
Rekonwalescencja po zabiegu
Po przeszczepie pacjent nie musi pozostawać w klinice. Może udać się do domu i odpoczywać, natomiast musi pamiętać o zaleceniach lekarskich dotyczących rekonwalescencji.
Przede wszystkim do pielęgnacji głowy należy stosować wyłącznie rekomendowane kosmetyki i preparaty. Powinno się również unikać mocnego pocierania skóry głowy ręcznikiem, również w trakcie samego procesu mycia.
Tymczasowo lepiej stronić od zakładania czapki, jak i również nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, czy inne niekorzystne i trudne warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Trzeba też zrezygnować z solarium, basenu i sauny.
Jeżeli pojawi się swędzenie lub dolegliwości bólowe, można sięgnąć po odpowiednie leki i preparaty uzgodnione wcześniej z lekarzem. Pacjenci nie powinni ponadto martwić się efektem pierwszego wypadania włosów po zabiegu. Jest to całkowicie naturalny etap, po którym zaczną odrastać stopniowo coraz mocniejsze włosy.
W trakcie rekonwalescencji nie można korzystać ze środków do stylizacji włosów, traktować fryzury mocnym strumieniem gorącego powietrza suszarki, prostownicą, lokówką itd. Nie wolno również farbować włosów.
Wynika to z faktu, iż włosy po zabiegu aklimatyzują się w swoim nowym środowisku i potrzebują czasu na wzmocnienie cebulek.
Farbowanie i stylizacja włosów po rekonwalescencji
Z mocniejszymi zabiegami stylizacyjnymi włosów najlepiej poczekać do momentu, aż zaczną one odrastać mocniejsze, grubsze i uzyskają długość, na jakiej zależy pacjentowi. Wtedy można traktować je różnymi środkami pielęgnacyjnymi i stylizacyjnymi, w tym również można zdecydować się na ich farbowanie. Będą one zachowywać się tak samo, jak pozostałe włosy.
Należy jednak mieć na uwadze, że stylizowanie włosów zawsze prowadzi do ich osłabienia — zarówno w przypadku włosów przeszczepionych, jak i naturalnych. Warto pamiętać o ich odpowiedniej pielęgnacji.
Osoby, które zastanawiają się nad wykonaniem u siebie przeszczepu włosów, mogą umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi. W trakcie rozmowy można zadać lekarzowi wszystkie nurtujące pytania oraz dowiedzieć się, czy zostanie się zakwalifikowanym do omawianej procedury. W razie potrzeby pacjent może zostać poproszony o wykonanie dodatkowych badań lub uzupełnienie dokumentacji medycznej.