Zarządzanie żadną firmą nie jest proste. W miarę jej rozwoju zawsze pojawiają się kwestie biznesowe, których się nie spodziewaliśmy i nad którymi nie bardzo wiemy jak przejść. Jednym z takich trudnych na początku zagadnień są audyty prawne spółek. Co to jest? Kiedy warto takie audyty przeprowadzić? Komu je zlecić?
Audyty prawne spółek – co to jest?
Zacznijmy od podstawowej kwestii, a zatem od wyjaśnienia, czym w zasadzie są te audyty prawne spółek. Otóż mówiąc absolutnie najogólniej jest to dokładne sprawdzenie firmy pod kątem prawnym – sprawdza się jej legalność, kontrakty, wszelkie umowy, zgodność działalności z przepisami itd.
Kto wykonuje audyty prawne spółek?
Najczęściej są to firmy zewnętrze, w których prym wiodą oczywiście prawnicy. Często firmy takie umożliwiają także przeprowadzenie od razu innych audytów np. finansowego i wówczas do pracy angażowane są także osoby związane z sektorem finansowym.
Kiedy przydają się audyty prawne spółek?
W jakich momentach warto zdecydować się na ten krok? Przede wszystkim wyróżnić możemy audyty prawne zewnętrzne oraz wewnętrzne. W tych pierwszych chodzi przede wszystkim o przebadanie stanu danego przedsiębiorstwa przed przejęciem go. W końcu każdemu z nas zależy na tym, aby nasz kontrahent albo spółka, którą przejmujemy miały konto czyste pod kątem prawnym. W przypadku audytów prawnych wewnętrznych chodzi przede wszystkim o to, aby zbadać, czy wszystko w firmie jest w porządku – czy umowy sporządzane są w zgodzie z przepisami prawa, czy żaden pracownik nie nadużywa swoich kompetencji itd. Takie audyty opłacają się szczególnie w przypadku zwiększonych kontroli albo kiedy chcemy się upewnić, ze wszystko jest w porządku.
Ile trwają audyty prawne spółek i jaki zakres dokumentów obejmują?
Te dwie kwestie są ze sobą nierozerwalnie złączone. Trzeba bowiem mieć świadomość, że nie zawsze okoliczności wymagają od nas przeprowadzenia absolutnie pełnego audytu, a czasem nawet jest to zupełnie niemożliwe. W przypadku bowiem badania firmy zewnętrznej zarówno tamta firma, jak i my, mamy prawo zastrzec, co podlega kontroli a co nie. Podobnie jest w przypadku audytów wewnętrznych. Warto także dodać, że czas trwania audytu uzależniony jest właśnie od tego, ile firma ma przebadać.
Efekty audytu prawnego spółek
A czym kończy się taki audyt? Otóż na koniec uzyskujemy pełen raport zawierający informacje, co trzeba zmienić, co zdecydowanie jest niezgodne z prawem, o ile rzeczywiście audyt takie coś wykryje oraz szereg rad i wskazówek, które pomogą nam lepiej zarządzać firmą.
Artykuł powstał w oparciu o materiały znalezione na aliantlaw.pl