Rozliczyć się z niemieckim urzędem skarbowym. Roczne zeznania podatkowe składa się w Niemczech w podobnym terminie, jak w Polsce. Należy złożyć je do 31 maja.
Czy można liczyć na zwrot podatku z Niemiec?
Z podatku na terenie Niemiec muszą rozliczyć się wszystkie osoby, które pracowały w tym kraju legalnie powyżej sześciu miesięcy. Zasady rozliczania się z Finanzamat (niemiecki odpowiednik polskiego Urzędu Skarbowego) są mocno skomplikowane. Dlatego też rozliczenie się warto powierzyć biurze podatkowemu, które specjalizuje się w rozliczania podatku na terenie Niemiec. Biuro pomoże w zgromadzeniu niezbędnych dokumentów, będzie też mogło reprezentować klienta przed Finanzamatem. Osoby, które pracowały w Niemczech, a nie dopilnowały obowiązku rozliczenia się z tamtejszym urzędem skarbowym mogą to zrobić do czterech lat wstecz. Warto pamiętać, że na osoby, które nie złożą zeznania podatkowego mogą zostać nałożone wysokie kary finansowe.
Dokumenty niezbędne do rozliczenia podatku
Niemieccy pracodawcy zobowiązani są wręczyć swoim pracownikom Lohnsteuerbescheinigung. W dokumencie tym wymienione jest wynagrodzenie brutto, wysokość odprowadzonych zaliczek na poczet podatku oraz okres zatrudnienia. Dokument ten jest niezbędny do rozliczenia się z niemieckim fiskusem. Drugim dokumentem jest ten, który poświadcza wysokość odprowadzonych składek na ubezpieczenie społeczne. Do rozliczania się z urzędem podatkowym służy numer podatkowy nadawany każdemu pracownikowi przez Finanzamt. Na zwrot podatku z Niemiec mogą liczyć między innymi pracownicy, którzy złożą dokumenty potwierdzające prowadzenie gospodarstw domowych zarówno na terenie Niemiec, jak i na terenie Polski.