Drzewka bonsai są ulubionymi roślinami bardzo wielu osób ze względu na swoje nietypowe kształty i niekłamany urok. Kiedyś kojarzyły się z roślinami bardzo egzotycznymi, które można było zobaczyć wyłącznie na ekranie telewizora. Obecnie są coraz częstszą ozdobą polskich domów i ogrodów, a wiele osób tworzy je własnymi rękoma.
Tradycja bonsai – skąd się wywodzi?
Drzewka były w szczególny sposób pielęgnowane i przycinane już w Chinach na długo przed naszą erą. Potem tradycja ta została przejęta przez Japończyków a współcześnie moda na bonsai obiegła cały świat. Aby stworzyć takie drzewko, nie trzeba dysponować egzotycznymi roślinami. Można je wyhodować z rodzimych rodzajów drzew. Dobrym rozwiązaniem jest sosna, która ma gruby, sękaty pień i rośnie w sposób nieregularny. Sosna nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Rośnie na różnych typach podłoża, nie wymaga też zbyt częstego podlewania. Ideą tworzenia bonsai jest odpowiednie przycinanie rośliny i nadawanie jej odpowiedniego kształtu. Nie można także dopuścić, by rozrastał się system korzeniowy, gdyż główną cechą bonsai mają być karłowatość i miniaturowość. Dlatego też trzyma się je w stosunkowo małych i płaskich donicach, by pędy nie miały zbyt dużo miejsca do rozrostu.
Sosna bonsai – jak ją pielęgnować?
Sosna bonsai potrzebuje ziemi o frakcji 6 -7 milimetrów. Utrzyma się w glebach kwaśnych, zasadowych bądź wapiennych. Lubi miejsca nasłonecznione, ale również w przestrzeni średnio nasłonecznionej nie będzie jej źle. Sosnę bonsai należy podlewać wtedy, gdy ziemia w donicy wyschnie. Można jednak wykonywać tę czynność jeszcze rzadziej, jeśli w ziemi umieści się wilgotną mieszankę składającą się z torfu, gliny oraz piasku o grubszych ziarnach. Wówczas roślina będzie miała optymalne warunki. Aby nie gniły korzenie drzewka, donica musi mieć pod spodem duże dziurki na odprowadzanie zbędnych ilości wody. Uprawa bonsai dla osób początkujących nie jest prosta. Trzeba poznać specyfikę danej rośliny, przycinać ją umiejętnie a czasem nawet drutować, by rosła dokładnie tak, jak życzy sobie tego ogrodnik, ale wyhodowana samodzielnie sosna bonsai daje multum satysfakcji.
Gdzie umieścić sosnę bonsai w domu lub ogrodzie?
Drzewko można trzymać zarówno na zewnątrz, jak i w przestrzeni mieszkalnej, każdorazowo dbając, by miało dostęp do słońca. Roślina bonsai w domu pełni także funkcję dekoracyjną, więc warto zadbać o to, by umiejętnie wkomponować ją w otoczenie, dopasowując do wystroju i aranżacji wnętrz. W przydomowej przestrzeni zielonej za sprawą bonsai można stworzyć namiastkę ogrodu w stylu azjatyckim.
Więcej informacji znajdziesz na stronie sosna bonsai.