Zadaniem sprężonych dźwigarów betonowych jest podtrzymanie konstrukcji dachu i przeniesienie jego ciężaru bezpośrednio na ściany nośne i fundamenty. Na chwilę obecną elementy te są najbardziej funkcjonalnymi i sprawdzonymi konstrukcjami architektonicznymi. Co decyduje o ich wyjątkowości?
Monolityczna, sztywna konstrukcja
Dźwigary betonowe sprężone charakteryzują się dość litą strukturą, dzięki której cała ich konstrukcja niejako „pracuje” na skutek oddziaływania sił zewnętrznych. Gdyby tak nie było, wewnętrzna struktura tych skądinąd kolosalnych elementów mogłaby pękać, co przy ich „ciężkim” zastosowaniu mogłoby doprowadzić nawet do tragedii. Poza tym w dźwigarach rdzeń stalowy jest dodatkowo sprężany, co jeszcze bardziej zwiększa wytrzymałość konstrukcyjną.
Sztywna konstrukcja dźwigarów sprawia, że nie ulegają one praktycznie jakimkolwiek odkształceniom. Cecha ta dotyczy zarówno samego rdzenia (który jest wstępnie sprężony), jak i powłoki betonowej. Dzięki ich niewielkiej sprężystości mogą one łatwo przenosić drgania, ruchy i inne siły pomiędzy zadaszeniem a ścianami nośnymi.
Ekonomia pracy
Kolejną zaletą sprężonych dźwigarów betonowych jest ich ergonomia pracy. Po pierwsze – ich trwałość może sięgać nawet 150 lat. Beton wykorzystany do ich produkcji nie ulega skruszeniu. Podobnie jest zresztą ze zbrojeniem żelbetonu, które jest hermetycznie zabezpieczone przed działaniem wilgoci i innych warunków otoczenia.
Po drugie – dźwigary betonowe sprężone charakteryzują się niskim kosztem eksploatacji, wynikającym z braku konieczności przeprowadzania jakichkolwiek prac rewitalizacyjnych lub naprawczych. Trwałość takich elementów jest bardzo wysoka, przez co nie trzeba inwestować w skomplikowane czynności naprawcze, co zresztą przy takim obciążeniu mogłoby być wyzwaniem.
Odporność na ogień
Większość sprężonych dźwigarów betonowych jest wykonana z elementów odpornych na działanie ognia. Tak jest na przykład w przypadku powłoki betonowej dźwigara, która doskonale chroni rdzeń (odporny przecież na o wiele niższą temperaturę) przed działaniem wysokiej temperatury, wilgoci itd. Dzięki temu budynki oparte na konstrukcji dźwigara o wiele lepiej znoszą pożary.
Podsumowując, dźwigary betonowe sprężone to – można powiedzieć – cud wielkopowierzchniowej architektury. Dzięki ich niebagatelnym właściwościom inwestor może ograniczyć nie tyle koszty montażu konstrukcji, co przede wszystkim wydatki związane z jej eksploatacją.
Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.fabudwkb.com.pl/.