Droga hamowania jest jednym z czynników, od których zależy bezpieczeństwo na drodze. Jej długość zależy od kilku związanych ze sobą aspektów. Czym jest droga hamowania i co wpływa na jej długość?
Droga hamowania – co to jest?
Według najprostszej definicji, droga hamowania to odległość, jaką pokonuje pojazd od momentu uruchomienia hamulca do całkowitego zatrzymania. Złe oszacowanie drogi hamowania i wysoka prędkość jazdy mogą skończyć się tragicznie. Ważne więc, żeby każdy kierowca wiedział, od czego ona zależy i w jakich sytuacjach może się wydłużyć.
Jakie czynniki wpływają na długość drogi hamowania?
Długość drogi hamowania jest zależna od wielu czynników. Można je podzielić na cztery grupy:
- czynniki zależne od kierowcy,
- czynniki zależne od pojazdu,
- warunki atmosferyczne,
- otoczenie.
Każdy z tych aspektów wpływa na odległość, jaką pokonuje samochód przed całkowitym zatrzymaniem się.
Samochód a droga hamowania
W celu zapewnienia bezpiecznej jazdy, należy upewnić się, że ogólny stan techniczny pojazdu spełnia wszelkie oczekiwania. Bezpośredni wpływ na długość drogi hamowania ma stan opon, zawieszenia, amortyzatorów oraz układu hamulcowego. W tym ostatnim każdy element jest ważny dla odpowiedniego funkcjonowania pojazdu i bezpiecznej jazdy. Skrócić drogę hamowania mogą systemy wspomagające kierowcę, w które wyposażone są nowsze auta.
Opony i ich stan
Wytracanie prędkości przez pojazd może być utrudnione przez używanie złego rodzaju opon (na przykład zimowych latem) lub opon, których stan pozostawia wiele do życzenia. W czasie eksploatacji opony zmniejsza się głębokość jej bieżnika. Powoduje to zwiększenie ryzyka wpadnięcia w poślizg i spowodowania wypadku. Gdy pojawia się podejrzenie, że opony nie są już pierwszej świeżości, najlepszym wyborem jest wymiana opon na nowe przez doświadczonych specjalistów, których można znaleźć w serwisie Bunar. Cykliczna zmiana ogumienia zmniejszy ryzyko wypadku i problemów z hamowaniem.
Czy rodzaj nawierzchni ma wpływ na drogę hamowania?
Nawierzchnia, po której porusza się pojazd ma bardzo duży wpływ na szacowanie drogi hamowania. Najważniejszym czynnikiem jest przyczepność. Wysoki współczynnik przyczepności ma suchy beton i asfalt. Warto pamiętać, że przyczepność znacznie spada w przypadku mokrej nawierzchni. Oznacza to, że droga hamowania jest znacznie dłuższa podczas deszczu i śniegu.
Czy masa pojazdu ma wpływ na drogę hamowania?
Ciężar pojazdu wpływa na czas wytracania prędkości. Układ hamulcowy jest bardziej obciążony, gdy zwiększa się masa samochodu. W takiej sytuacji przednie tarcze i klocki muszą wykonać większą pracę, aby zatrzymać auto, przez co szybciej się nagrzewają. Może wtedy dojść do przegrzania, co skutkuje znacznym wydłużeniem drogi hamowania.
Wpływ prędkości na drogę hamowania
Główną składową długości drogi hamowania jest prędkość, z jaką porusza się pojazd. Gdy rośnie prędkość, rośnie również pęd. W praktyce oznacza to, że siła, która zatrzyma samochód, musi być większa. Czyli układ hamulcowy będzie działał na opony ze zwiększoną intensywnością. W przypadku zbyt dużej prędkości samochód wpada w poślizg, a droga hamowania ulega znacznemu wydłużeniu.
Umiejętności kierowcy
Doświadczony kierowca potrafi odpowiednio oszacować drogę hamowania, dzięki czemu może uniknąć ryzykownych sytuacji. Krótszy czas reakcji skutkuje szybszym wytracaniem prędkości. Jednak nawet najlepszy kierowca nie jest w stanie uniknąć niebezpieczeństwa kierując pojazdem, który nie jest w pełni sprawny.